The Ohio High School Athletic Association

OHSAA Early Season
Cross Country Invitational
Race Assignments

   August 17, 2019

Click here to view the Boys Race Assignments
 

2019 RACE SCHEDULE

Race Time

Section

Race

10:00 AM

Section A

Girls Scored Race –Division I Schools

10:35 AM

Section B

Boys Scored Race –Division I Schools

11:10 AM

Section C

Girls Open 5000 Race – All Div. I and Div. II Schools

11:45 AM

Section D

Boys Open 5000 Race – All Div. I and Div. II Schools

12:20 PM

Section E

Girls Open 3200 Race – All Divisions

12:40 PM

Section F

Boys Open 3200 Race – All Divisions

1:00 PM

Section G

Girls Scored Race –Division II Schools

1:35 PM

Section H

Boys Scored Race –Division II Schools

2:10 PM

Section I

Girls Scored and Open Race – Division III Schools

2:45 PM

Section J

Boys Scored and Open Race - Division III Schools

 
Girls Race Assignments
  10:00 AM - Section A - Girls Scored   11:10 AM - Section C - Girls Open 5000   12:20 PM - Section E - Girls Open 2.5 Miles  
  ID School Name   ID School Name   ID School Name  
  138 ASHLAND   138 ASHLAND   138 ASHLAND  
  214 BIG WALNUT   214 BIG WALNUT   214 BIG WALNUT  
  302 CANAL WINCHESTER   302 CANAL WINCHESTER   302 CANAL WINCHESTER  
  336 CENTERVILLE   336 CENTERVILLE   376 CLAYMONT  
  422 COPLEY   422 COPLEY   414 COLUMBUS SCHOOL FOR GIRLS  
  472 DOVER   472 DOVER   422 COPLEY  
  550 FAIRFIELD   616 FREMONT ROSS   606 FOSTORIA  
  616 FREMONT ROSS   716 HILLIARD DAVIDSON   716 HILLIARD DAVIDSON  
  710 HIGHLAND - MEDINA   807 KETTERING FAIRMONT   807 KETTERING FAIRMONT  
  716 HILLIARD DAVIDSON   810 KINGS   838 LANCASTER  
  802 KENSTON   837 LAKOTA WEST   884 LITTLE MIAMI  
  807 KETTERING FAIRMONT   838 LANCASTER   888 LOGAN  
  810 KINGS   888 LOGAN   914 LUTHERAN WEST  
  836 LAKOTA EAST   892 LONDON   972 MASON  
  838 LANCASTER   902 LOUISVILLE   1088 NEWARK  
  868 LICKING HEIGHTS   972 MASON   1182 NOTRE DAME ACADEMY  
  902 LOUISVILLE   1006 MEDINA   1203 OLENTANGY LIBERTY  
  972 MASON   1176 NORWOOD   1260 PLEASANT  
  1006 MEDINA   1182 NOTRE DAME ACADEMY   1382 ST URSULA ACADEMY - TOLEDO  
  1034 MILFORD   1203 OLENTANGY LIBERTY   1520 TALAWANDA  
  1062 MONROE   1206 ONTARIO   1644 WAYNESVILLE  
  1106 NEW PHILADELPHIA   1254 PICKERINGTON CENTRAL        
  1088 NEWARK   1266 PORT CLINTON        
  1182 NOTRE DAME ACADEMY   1316 RIVER VIEW        
  1203 OLENTANGY LIBERTY   1472 SPRINGFIELD - AKRON        
  1254 PICKERINGTON CENTRAL   1348 ST FRANCIS DE SALES - COLUMBUS        
  1470 SPRINGBORO   1382 ST URSULA ACADEMY - TOLEDO        
  1348 ST FRANCIS DE SALES - COLUMBUS   1520 TALAWANDA        
  1382 ST URSULA ACADEMY - TOLEDO   1612 WALNUT RIDGE        
  1520 TALAWANDA   1677 WEST CLERMONT        
  1738 THOMAS WORTHINGTON              
  1572 UPPER ARLINGTON              
  1741 WORTHINGTON KILBOURNE              
Girls Race Assignments
  1:00 PM - Section G - Girls Scored   2:10 PM - Section I - Girls Scored and Open        
  ID School Name   ID School Name        
  114 AMANDA-CLEARCREEK   102 ADENA        
  724 ARCHBISHOP HOBAN   246 BRADFORD        
  320 CARROLL   438 CRESTVIEW        
  322 CARROLLTON   465 DELAWARE CHRISTIAN SCHOOL        
  376 CLAYMONT   594 FISHER CATHOLIC        
  510 EATON   630 GARFIELD         
  754 INDIAN LAKE   664 GRANDVIEW HEIGHTS        
  856 LEXINGTON   734 HOUSTON        
  954 MARIEMONT   834 LAKOTA        
  1168 NORTHWESTERN - SPRINGFIELD   854 LEIPSIC        
  1176 NORWOOD   920 MADEIRA        
  1206 ONTARIO   1114 NEWTON LOCAL        
  1472 SPRINGFIELD - AKRON   1216 OTTAWA HILLS        
  1558 TUSCARAWAS VALLEY   1260 PLEASANT        
  1596 VAN WERT   1300 RIDGEWOOD        
  1644 WAYNESVILLE   1564 TWIN VALLEY SOUTH        
        1628 WATERFORD        
                   
                   
Boys Race Assignments
  10:35 AM - Section B - Boys Scored   11:45 AM - Section D - Boys Open 5000   12:40 PM - Section F - Boys Open 2.5 Miles  
  ID School Name   ID School Name   ID School Name  
  724 ARCHBISHOP HOBAN   138 ASHLAND   138 ASHLAND  
  138 ASHLAND   214 BIG WALNUT   196 BENEDICTINE  
  214 BIG WALNUT   302 CANAL WINCHESTER   214 BIG WALNUT  
  302 CANAL WINCHESTER   376 CLAYMONT   302 CANAL WINCHESTER  
  422 COPLEY   422 COPLEY   422 COPLEY  
  472 DOVER   472 DOVER   486 DUBLIN JEROME  
  486 DUBLIN JEROME   486 DUBLIN JEROME   496 EASTERN - WINCHESTER  
  550 FAIRFIELD   496 EASTERN - WINCHESTER   716 HILLIARD DAVIDSON  
  616 FREMONT ROSS   606 FOSTORIA   807 KETTERING FAIRMONT  
  710 HIGHLAND - MEDINA   616 FREMONT ROSS   884 LITTLE MIAMI  
  716 HILLIARD DAVIDSON   716 HILLIARD DAVIDSON   888 LOGAN  
  802 KENSTON   807 KETTERING FAIRMONT   914 LUTHERAN WEST  
  807 KETTERING FAIRMONT   810 KINGS   920 MADEIRA  
  810 KINGS   892 LONDON   1088 NEWARK  
  836 LAKOTA EAST   920 MADEIRA   1260 PLEASANT  
  837 LAKOTA WEST   1006 MEDINA   1266 PORT CLINTON  
  868 LICKING HEIGHTS   1176 NORWOOD   1486 STEELE  
  1006 MEDINA   1206 ONTARIO   1520 TALAWANDA  
  1062 MONROE   1254 PICKERINGTON CENTRAL   1628 WATERFORD  
  1106 NEW PHILADELPHIA   1260 PLEASANT   1644 WAYNESVILLE  
  1088 NEWARK   1266 PORT CLINTON   1672 WESTERVILLE NORTH  
  1254 PICKERINGTON CENTRAL   1300 RIDGEWOOD        
  1324 ROGERS   1428 SOLON        
  1428 SOLON   1486 STEELE        
  1350 ST FRANCIS DE SALES-TOLEDO   1348 ST FRANCIS DE SALES - COLUMBUS        
  1486 STEELE   1520 TALAWANDA        
  1520 TALAWANDA   1738 THOMAS WORTHINGTON        
  1738 THOMAS WORTHINGTON   1677 WEST CLERMONT        
  1572 UPPER ARLINGTON   1672 WESTERVILLE NORTH        
  1612 WALNUT RIDGE              
  1672 WESTERVILLE NORTH              
  1741 WORTHINGTON KILBOURNE              
Boys Race Assignments
  1:35 PM - Section H - Boys Scored   2:45 PM - Section J - Boys Scored and Open        
  ID School Name   ID School Name        
  114 AMANDA-CLEARCREEK   102 ADENA        
  320 CARROLL   246 BRADFORD        
  322 CARROLLTON   465 DELAWARE CHRISTIAN SCHOOL        
  376 CLAYMONT   594 FISHER CATHOLIC        
  496 EASTERN - WINCHESTER   664 GRANDVIEW HEIGHTS        
  510 EATON   734 HOUSTON        
  754 INDIAN LAKE   834 LAKOTA        
  856 LEXINGTON   854 LEIPSIC        
  920 MADEIRA   948 MAPLEWOOD        
  954 MARIEMONT   1038 MILLER CITY        
  1168 NORTHWESTERN - SPRINGFIELD   1114 NEWTON LOCAL        
  1206 ONTARIO   1216 OTTAWA HILLS        
  1260 PLEASANT   1558 TUSCARAWAS VALLEY        
  1300 RIDGEWOOD   1564 TWIN VALLEY SOUTH        
  1316 RIVER VIEW              
  1472 SPRINGFIELD              
  1348 ST FRANCIS DE SALES - COLUMBUS              
  1596 VAN WERT              
  1644 WAYNESVILLE